2015 ACRAs winners

3AW’s Ross and John and KIIS’ Kylie and Jackie O win big at 2015 ACRAs

Commercial radio’s awards night moved to the Gold Coast this year with hosting duties given to actor and comedian Stephen Curry.

The Gold Coast Convention Centre was filled with over 1,000 people who started arriving around 5pm for the red carpet. The awards show got underway a little after 6pm with the program wrapping at 10pm and running just under four hours.

Sitting through the event takes some stamina – there are close to 90 awards given out in 33 categories with over 200 finalists from about 260 stations. Each one of those stations came with a cheer squad to celebrate any victory.

Most of the winners weren’t allowed a speech, but some of the presenters filled in dead air with a collection of videos including very funny shots of Amanda Keller showing off her stream with Brendan Jones, a parody clip from Fitzy and Wippa and a slide from Kyle and Jackie O which flashed on giant screens for a couple of minutes with the mobile phone numbers of the FM programmers – ARN’s Duncan Campbell, SCA’s Guy Dobson and Nova’s Paul Jackson.

No surprises that Southern Cross Austereo took home the most awards with 29 heading back to its stations all around Australia.

Nova Entertainment punched above its weight with 13.

The winners chart:
Southern Cross Austereo 29
Nova Entertainment 17
Grant Broadcasting 11
Australian Radio Network 8
Macquarie Radio 7
Capital Radio 5
ACE Radio 5

The longest speech of the night belonged to Hall of Fame inductee Jeremy Cordeaux (8 minutes 45 minutes) who was presented his trophy by the outgoing FIVEaa breakfast team – Pembo, Mark and Jane. (Jane retires later this year and Mark moves to weekends) with Pembo being joined by Will Goodingsfrom today. Cordeaux was presented with a video tribute that included Alan Jones, Peter Ford, Jane Reilly and Mark Aiston, Bob Francis, Neil O’Reilly, Rowey and Bicks, Sue Fraser Mapp and Cathy O’Connor.

With the awards over at 10pm, guests lingered in the awards hall before pealing off to network after-show events including Nova and ARN both taking over separate Broadbeach bars.

A complete list of all winners from the 200 nominations across 33 categories:

Category Finalists are denoted with the following letters:
Country>Provincial>Non-Metropolitan>Metropolitan

BEST ON-AIR TEAM – METRO FM
Kyle & Jackie O Show; Kyle Sandilands & Jackie Henderson, KIIS 1065, Sydney NSW, Australian Radio Network M

BEST ON-AIR TEAM – METRO AM
3AW Breakfast; Ross Stevenson & John Burns, 3AW, Melbourne VIC, Macquarie Radio Network M

BEST ON-AIR TEAM COUNTRY & PROVINCIAL
The Morning Rush; Jon Vertigan & Maria Foundas, 3YB, Warrnambool VIC, ACE Radio Broadcasters C
Galey, Ross & Charli for Breakfast; Paul Gale, Charli Robinson & Ross Wallman, Sea FM, Gold Coast QLD, Southern Cross Austereo P

BEST ENTERTAINMENT/MUSIC PRESENTER
Ashleigh Blucher; Power FM, Bega NSW, Grant Broadcasters C
Brad Wood; Sea FM, Central Coast NSW, Southern Cross Austereo P
Tim Blackwell; Nova Network, Nova Entertainment M

BEST TALK PRESENTER
Kate O’Bree; 2BS, Bathurst NSW, Bathurst Broadcasters C
Mark Parton; 2CC, Canberra ACT, Capital Radio Network P
Ben Fordham; 2GB, Sydney NSW, Macquarie Radio Network M

BEST CURRENT AFFAIRS PRESENTER
Mark Parton; 2CC, Canberra ACT, Capital Radio Network NM
Neil Mitchell; 3AW, Melbourne VIC, Macquarie Radio Network M

BEST SPORTS PRESENTER
Jock Brady; 3CS, Colac VIC, ACE Radio Broadcasters C
Phil Small; 2CC, Canberra ACT, Capital Radio Network P
Tim Lane; 3AW, Melbourne VIC, Macquarie Radio Network M

BEST NETWORKED PROGRAM
Country Today; Don Plenty, ACE Radio Broadcasters C
The Noise; Grant Broadcasters P
Kate, Tim & Marty; Kate Ritchie, Tim Blackwell & Marty Sheargold, Nova Entertainment M

BEST SYNDICATED AUSTRALIAN PROGRAM
My Generation; Authentic Entertainment

BEST MARKETING CAMPAIGN
WSFM Pure Gold Campaign; ARN Marketing Team, WSFM, Sydney NSW, Australian Radio Network

ENGINEERING EXCELLENCE
Radio Datacast; Dale Sharp, Mix FM & Sea FM, Maroochydore QLD, EON Broadcasting NM
Nova’s Red Room Global Tour; Robert Zamora & John Pearce, Sydney NSW, Nova Entertainment M

BRIAN WHITE MEMORIAL
Stephen Cenatiempo; 2NM, Muswellbrook NSW, Grant Broadcasters

BEST NEWCOMER ON-AIR
Claire Humphery; Snow FM, Jindabyne NSW, Capital Radio Network C
Clare Todhunter; Sea FM, Central Coast NSW, Southern Cross Austereo P
Paul Gallen; Triple M, Sydney NSW, Southern Cross Austereo M

BEST NEWCOMER OFF-AIR
Justine Blacklock; Star FM, Dubbo NSW, Southern Cross Austereo C
Hannah Schadel; Star FM, Gosford NSW, Nova Entertainment P
Sophie Azzopardi; 2day FM & Triple M 104.9, Sydney NSW, Southern Cross Austereo M

BEST SPORTS EVENT COVERAGE
2014 AFL Preliminary Final; The K-Rock Football Commentary Team, K-Rock, Geelong VIC, Grant Broadcasters NM
2014 AFL Grand Final; 3AW Football, 3AW, Melbourne VIC, Macquarie Radio Network M

BEST NEWS PRESENTER COUNTRY & PROVINCIAL
Sarah Weir; Hot FM, Tablelands QLD, Southern Cross Austereo C
Rod McLeod; Gold FM, Gold Coast QLD, Southern Cross Austereo P

BEST NEWS PRESENTER – METRO FM
Ron Wilson; smoothfm, Sydney NSW, Nova Entertainment M

BEST NEWS PRESENTER – METRO AM
Anne Stone; Fiveaa, Adelaide SA, Nova Entertainment M

BEST DIGITAL RADIO FORMAT
Triple M Modern Rock Digital; Jaime Chaux & Jacqui Kassulke, Adelaide SA & Perth WA, Southern Cross Austereo

BEST SHOW PRODUCER – ENTERTAINMENT/MUSIC
Russell Torrance; Wave FM’s Hot Breakfast, Wave FM, Wollongong NSW, Grant Broadcasters NM
Laura Viglino; Jonesy & Amanda, WSFM, Sydney NSW, Australian Radio Network M

BEST SHOW PRODUCER – TALK/CURRENT AFFAIRS
Eddie Williams; Canberra Live, 2CC, Canberra ACT, Capital Radio Network NM
Harriet Glenn; Sydney Live with Ben Fordham, 2GB, Sydney NSW, Macquarie Radio Network M

BEST MUSIC DIRECTOR
Gemma Maddox; Max FM, Taree NSW, Super Radio Network C
Kiri Martin; Sea FM, Gosford NSW, Southern Cross Austereo P
Georgina Ingham-Myers; Nova 96.9, Sydney NSW, Nova Entertainment M

BEST PROGRAM DIRECTOR
Dave Drinkell; 3YB, Warrnambool VIC, ACE Radio Broadcasters C
Ross Turner; 7HO FM, Hobart TAS, Grant Broadcasters P
Mike Fitzpatrick; Triple M, Melbourne VIC, Southern Cross Austereo M

BEST STATION PRODUCED COMEDY SEGMENT
Raising the Rugrats Cup; Jon Vertigan, 3YB, Warrnambool VIC, ACE Radio Broadcasters C
Speak Up Granny; Luke Bradnam, Hot Tomato, Gold Coast QLD, Hot Tomato P
Peppa Pig Reboot; Dave Thornton, Jerimiah Busniak & Dan Anstey, Hit 101.9 Fox FM, Melbourne VIC, Southern Cross Austereo M

BEST DOCUMENTARY
Newcastle Earthquake 25th Anniversary; Nick Blanch, David Dollin, Ross McClymont, Nik Lawson & Mark Brewer, KOFM, Newcastle NSW, Southern Cross Austereo NM
Diary Of An Anzac; Tony Peterson, Cameron Forsyth, Chris Gregson & Matthew Summerill, 2GB, Sydney NSW, Macquarie Radio Network M

BEST ACHIEVEMENT IN PRODUCTION
Sophie Jackson; 3HA & Mixx FM, Hamilton VIC, ACE Radio Broadcasters C

Jaxson McLennan; Star FM, Gosford NSW, Nova Entertainment P

Sideshow Mike Andersen; Triple M, Sydney NSW, Southern Cross Austereo M

BEST MUSIC SPECIAL
OzMade for the 2014 ARIAs; Henry James, Sea FM, Devonport TAS, Grant Broadcasters C

Aussie Thongs Weekend; Al Dobie, Dennis Guthrie & Chris Crickmay, Gold FM, Gold Coast QLD, Southern Cross Austereo P
Richard Wilkins & Michael Buble; Richard Wilkins, Peter Clay & Travis Evans, smoothfm, Nova Entertainment M

BEST STATION SALES ACHIEVEMENT
Sea FM & Mix FM Sales Team; Mix FM & Sea FM, Maroochydore QLD, EON Broadcasting N
M
ARN Brisbane Agency Sales Team; KIIS Network, Brisbane QLD, Australian Radio Network M

BEST AGENCY SALESPERSON
Kim Kerton; Nova 100, Melbourne VIC, Nova Entertainment

BEST DIRECT SALESPERSON

Daniel Brewer; EasyMix 1467 AM, Mildura VIC, Grant Broadcasters C

Casey Gould; KOFM & NXFM, Newcastle NSW, Southern Cross Austereo P
Chelsea Teelow; hit107 & Triple M, Adelaide SA, Southern Cross Austereo M

BEST STATION PRODUCED COMMERCIAL – SINGLE
Stiletto Boots; Mena Soliman & Tony Dean, 5RM, Riverland SA, Grant Broadcasters C
ShedBoss Joke; Nick Giesen & Jacinta Keally, Sea FM, Gladstone QLD, Southern Cross Austereo P
Westspecs – Shart; Matt Dickson & Carl Step, Mix 94.5, Perth WA, Southern Cross Austereo M

BEST STATION PRODUCED COMMERCIAL – CAMPAIGN
East Coast Juices; Cameron Horn, David Horspool & Anna Cook, 2GO, Gosford NSW, Southern Cross Austereo NM
Bucket O Beef; Darren Russell & Eddie Bye, Fiveaa, Adelaide SA, Nova Entertainment M

BEST SALES PROMOTION

Honda Lovin’; Bron Davey, Leilani Vakaahi, Benny Hope & Libby Daniewska, B-Rock, Bathurst NSW, Bathurst Broadcasters C
Galey, Ross & Charli’s $30k Buried Treasure; Emma Drennan, Andrea Hodgetts & Matt Innes, Sea FM, Gold Coast QLD, Southern Cross Austereo P
Lion King FM; 973FM, Brisbane QLD, Australian Radio Network M

BEST MULTIMEDIA EXECUTION – SALES
IKEA; Michael Dargan, Tim Ross and Alex Dalrymple, KIIS Network, Australian Radio Network

BEST MULTIMEDIA EXECUTION – STATION
Sea FM Relaunch; Kasey Radatti, Sea FM, Maroochydore QLD, EON Broadcasting NM

Nova’s Insta Party; Jay Walkerden, Dee Curtis & Matt Jones, Nova 106.9, Brisbane QLD, Nova Entertainment M

BEST STATION PROMOTION
Power FM’s Schools Breakfast; Power FM, Muswellbrook NSW, Grant Broadcasters C

Room Rules; Hot FM, Townsville QLD, Southern Cross Austereo P

Kyle & Jack Give Back Wedding; KIIS 1065, Sydney NSW, Australian Radio Network M

BEST PROMOTIONS DIRECTOR
Stephanie Zalfelds; Sea FM & 2GO, Central Coast NSW, Southern Cross Austereo NM
Tim Dwyer; Triple M, Sydney NSW, Southern Cross Austereo M

BEST COMMUNITY SERVICE PROJECT
East Coast Radiothon for Snowy Hydro SouthCare; Kim Gardner, 2EC, Bega NSW, Grant Broadcasters C
i98FM’s Camp Quality Convoy; i98fm Convoy Team, i98 FM, Wollongong NSW, WIN Network P

Fitzy & Wippa’s Barry The Parody Bear; Ryan Fitzgerald, Michael Wipfli, Carlie Millican & Alison Eveleigh, Nova 96.9, Sydney NSW, Nova Entertainment M

Source: Commercial Radio Australia

Subscribe to the Mediaweek Morning Report with the form below.




Recent News

To Top